Jak přidat vyhledávání na stránkách do IE 7.0

ScreenshotPokud používáte aktuální beta verzi Internet Exploreru 7.0, možná jste si všimli, že vám při příchodu na tento web šipka vedle vyhldávacího políčka změnila barvu na oranžovou a v seznamu vyhledávačů se objevil web ASPNET.CZ.

Jak tedy přidat vlastní vyhledávání do IE? Celá operace má dvě části (předpokládáme-li, že už na webu máte funkční vyhledávání). Musíte vytvořit dokument v XML formátu OpenSearch a pak do hlavičky stránky přidat odkaz na něj.

Technologie OpenSearch

OpenSearch je otevřený standard pro komunikaci vyhledávačů, vytvořený společností Amazon. Pro tento účel nás z něj zajímá pouze malá část, specifikující adesu na níž lze zadat požadavek na vyhledávání. Jedná se o jednoduchý XML dokument, který obsahuje název webu, popis webu a adresu pro vyhledávání. Pro ASPNET.CZ vypadá takto:

<?xml version="1.0" encoding="utf-8" ?>

<OpenSearchDescription xmlns="http://a9.com/-/spec/opensearch/1.1/">

  <ShortName>ASPNET.CZ (fulltext)</ShortName>

  <Description>Všechno co jste kdy chtěli vědět o ASP.NET a neměli se na to koho zeptat.</Description>

  <Url type="text/html">http://www.aspnet.cz/Search.aspx?Text={searchTerms}</Url>

</OpenSearchDescription>

Tento dokument uložte někam na váš web. Můžete ho napsat staticky, mně ho generuje dynamicky redakční systém na adrese http://www.aspnet.cz/AutoDiscovery.ashx?Type=OpenSearch

Odkaz v Internet Exploreru

Aby prohlížeč tento dokument mohl využít, musí o něm vědět. K tomu slouží odkaz v hlavičce (sekci head) stránky. Přidejte do ní element link s následujícími parametry: 

<link rel="search"

      type="application/opensearchdescription+xml"

      xmlns="http://www.microsoft.com/MSCOM/MNP2/Schemas"

      href="http://www.aspnet.cz/AutoDiscovery.ashx?type=OpenSearch"

      title="ASPNET.CZ (fulltext)" />

Atributy rel, type a xmlns umožňují prohlížeči identifikovat, že se jedná o odkaz na dokument o vyhledávání. Atribut href obsahuje vlastní adresu specifikace. Tato adresa musí být kompletní absolutní URL, tedy včetně názvu serveru, nestačí napsat jenom cestu.

Pokud učiníte tyto dva kroky, bude Internet Explorer o všem vyhledávání vědět a nabídne výše uvedeným postupem uživatelům možnost, aby si váš web přidali mezi používané vyhledávače.

  • Altairis
  • Nemesis
  • Microsoft MVP
  • IIS
  • ASP.NET